W roku obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Telewizja Polska zaprezentuje spektakl o wielkich Polakach, wśród których znajdzie się spektakl m.in. o Fryderyku Chopinie, o Edwardzie Bernardzie Raczyńskim, o prymasie Auguście Hlondzie, Tadeuszu Reytanie, ks. Jerzym Popiełuszko.

Spektakl Teatru TVP będzie można obejrzeć 5 listopada br. (poniedziałek) o godz. 21.00 na programie 1.

Informacja ze strony Teatru TVP:

Autorski spektakl Pawła Woldana.
Tym razem bohaterem jest kardynał August Hlond.

Kardynał August Hlond, mimo iż tak ważny dla losów polskiego narodu, jest niestety bohaterem stosunkowo mało znanym i w świadomości Polaków funkcjonuje tylko jako prymas Polski, który poprzedzał Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Propaganda komunistyczna przedstawiała go jako hierarchę, który wraz z rządem polskim opuścił kraj we wrześniu 1939 roku, pozostawiając osamotniony naród skazany na klęskę.

Będzie to pierwszy spektakl Teatru Telewizji ukazujący postać prymasa Hlonda. Zostaną zaprezentowane najważniejsze momenty z życia emigracyjnego prymasa m.in. przyjazd do Watykanu we wrześniu 1939 roku, gdzie działał na rzecz sprawy polskiej m.in. poprzez przemówienia w watykańskim radio, aż do po powrotu do Polski w lipcu 1945 roku. 

Zdjęcia realizowane były m.in. w Krakowie, Poznaniu, Rzymie, Lourdes i Paryżu.

Autor i reżyseria: Paweł Woldan 
Zdjęcia: Zdzisław Najda 
Scenografia: Dorota Łacek-Gorczyca 
Kostiumy: Beata Dąbska 
Muzyka: Andrzej Krauze
Montaż: Marcin Kot Bastkowski 

Obsada: Henryk Talar (Prymas August Hlond) i inni

Czas trwania: 85’

za: www.chrystusowcy.pl

 

Podziel się