W najbliższą niedzielę 17 stycznia zapraszamy do wspólnego kolędowania wraz z CHÓREM MARIA VICTORIA, który będziemy gościli podczas Mszy św. o godz. 12.15, a po Mszy świętej odbędzie się wspólne kolędowanie.

Chór Maria Victoria powstał jesienią 1983 roku, pierwszy występ chóru odbył sie na Pasterce, śpiewaliśmy 2 kolędy ,,Dziecina Mała” oraz ,,Świeta Panienka” oczywiście dyrygował Pan Kwiecinski.
W roku 1985 podczas pielgrzymki do Warszawy i Niepokalanowa i grobu ks. Popiełuszki powstaje nazwa zespołu ,,Maria Victoria”. Nazwa ma scisły związek z naszym osiedlem i historią Jan III Sobieski pod Wiedniem i Viktorią Wiedeńską. Zostaje wybrany pierwszy zarząd w składzie Tadeusz Bucher – prezes, Adam Majewski – wiceprezes, Maria Nowicka – sekretarz i Janina Błasik- skarbnik. Powstaje też regulamin chóru. Członkiem chóru może być osoba wierząca i praktykująca.

W roku 1989 odchodzi z parafi p. Wł. Kwieciński dyrygentem zostaje p. Drynkowski absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Znakomity organista i muzyk. Spiewamy nie tylko w swoim kościele, uczestniczymy też w wielu pielgrzymkach i tak: w Gietrzwałdzie Św. Lipce, Warszawie, Kodniu, Krakowie, Wadowicach, Kaliszu, Gostyniu, Częstochowie. Wszędzie tam zespołowi towarzyszy radosny śpiew i dobry humor. W roku 1993 chór uczestniczy w Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej w Rumi, nagrywa też kasetę, są na niej takie utwory jak Panis Angelikus Cezarego Franka , Laudate Dominum – Gounoda oraz kolędy.

W roku 1990 zespół odbył tourne do Szwajcari i Niemiec, gdzie koncertował w Diepoldsau, St. Gallen, St. Margreten, Rapperswil, Monachium i Dachau. Pieniądze z tych koncertów przeznaczone były na budowę nowej Światyni. Dziękujemy Panie Karolu.

Od roku 1996 dyrygentem chóru zostaje pani Agnieszka Gil, absolwent Akademi Muzycznej w Poznaniu, która ukończyła dyrygenturę u pana profesora Stanisława Kulczyńskiego i przez 10 lat śpiewała w Chórze Kameralnym prowadzonym przez Pana Profesora.

Dobrym rokiem dla zespołu jest rok 2000. Chór nagrywa płytę pod nazwą ,,Panu ja ufam” jest na niej 13 utworów, oraz uczestniczy w Konkursie w Rumi.
W roku 2003 z okazji 20- lecia chór wyjechał do Włoch, gdzie śpiewał dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra Zdjęcie zespołu dokumentujące to wydarzenie , zamiesciła gazeta L’Osservatore Romano. Natomiast pani dyrygent udzielała wywiadu dla Radia Watykańskiego. Uczestniczymy też w mszy świętej w katakumbach przy grobie Świętej Cecylii.

Od roku 2001 zespół należy do Związku Chórów Koscielnych Caecilianum i jest jego aktywnym członkiem. W latach 2004 i 2005 braliśmy udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Chorów Koscielnych Caecilianum w Warszawie.

W roku 2007 chór dostaje wyróżnienie na Festiwalu w Prusicach oraz zdobywa Brązowy Dyplom (trzecie miejsce) na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, 25 pażdziernika 2008 na konkursie Ars Liturgika w Gnieznie chór zdobywa Srebrny Dyplom (drugie miejsce) jest to sukces zespołu – dziękujemy Pani dyrygent za przygotowanie zespołu choć wiemy, że mogło byc lepiej, ale śpiewanie o godzinie 9 rano i to w sobotę, gdzie połowa Polaków jeszcze śpi jest sztuką .

Juz od 7 lat w naszym Kościele organizowany jest Przegląd Chorów Koscielnych Archidiecezji Poznańskiej , jest on eliminacją do Konkursu Warszawskiego.

Jurorami w tym Przeglądzie są między innymi ks. Prałat Szymon Daszkiewicz i pan Profesor Stanisław Kulczyński, chóry mają okazję zaśpiewać swój najlepszy program i usłyszeć porady od jurorów.

W 2008 roku z okazji 25-lecia na zaproszenie Szkoły Muzycznej z miejscowości Chateaugiron chór koncertował we Francji, zwiedzaliśmy tez Paryż. Zdobyczą tej wizyty i koncertów sa nasze 2 ostatnie utwory ,,Lascia ch’io Pianga” G.F. Haendla oraz ,,Tourdion” śpiewaliśmy je razem z miejscowym chórem.

Lascia to słynna aria z Opery Haendla ,,Rinaldo” my zaśpiewamy w opracowaniu na chór w języku włoskim. Tourdion natomiast to Francuska pieśn ludowa nieznanego autora

Podziel się