PDF Embedder requires a url attribute

Peregrynacja wizerunku Matki Bożej w obrazie Czarnej Madonny z Jasnej Góry, stwarza okazję do poszukiwań uroczysk i obiektów przyrodniczych na terenie naszej parafii, nawiązujących do śladów obecności Maryi w życiu ludzkiej społeczności. Jej objawienia były osadzone w krajobrazie ukazującym PIĘKNO STWORZENIA.

Celem konkursu jest poznanie historii objawień Maryi, przede wszystkim w Polsce, wybranie określonego zdarzenia, lub zdarzeń, wreszcie odnalezienie na terenie naszej parafii obiektu/ów kojarzących się z nim/nimi (drzew, potoków, źródeł, fragmentów skał, elementów rzeźby, także szczególnych obiektów architektonicznych – zarówno na terenach zabudowanych, jak i nadwarciańskich słabo zurbanizowanych).

            W konkursie mogą wziąć udział pojedyncze osoby lub grupy osób w różnym wieku, przywołując określone objawienie Bogarodzicy i znaleźć dla nich lokalny odpowiednik. Należy przedłożyć krótki opis wybranego objawienia, uzasadnić wybór odpowiedniego obiektu na terenie parafii, zilustrować fotografią bądź rysunkiem, zaznaczyć na mapce, ewentualnie z podaniem danych GPS.

            Celem ułatwienia udziału w konkursie, załącza się wykaz przykładowych miejsc objawień z terenu kraju: Górka Klasztorna (1079 r.), Gostyń – Św. Góra (1512 r.), Skrzatusz koło Piły (1575 r.), Gidle (1615), Janów Lubelski (1640), Płonka Kościelna (1673 r.), Matemblewo (1769 r.), Licheń – Las Grombliński (1850-1852 r.), Wiktorówki – Matka Boża Jaworzyńska (1861 r.), Gietrzwałd (1877). Chętni udziału w konkursie mogą sięgać także do innych, spoza kraju znanych im objawień Maryi i kojarzyć je obiektami naszej parafii.

            Jako przykład wyboru skojarzenia przywołuje się wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Został namalowany temperą na lipowej desce – zatem należy poszukać na naszym terenie i udokumentować, np. wyróżniających się pojedynczych, albo grupowych lipy, czy dróg obsadzonych lipami.

Objawienia w Gietrzwałdzie (1877 r.), w Fatimie (1917 r.), wiązały się z drzewami (klon, dąb), Lichenia (sosna) – stąd należy wskazać przykłady takich drzew, Symbolem objawień w Gwadelupie są róże i tunika z agawy – można nawiązać do tego poszukując wyróżniających się krzewów dzikiej róży, lub/i dorodnych roślin agawy (także w ogródkach), nie zapominając o przykładach urokliwego krajobrazu. Objawienia w La Salette (1846 r.), Lourdes (1858 r.), Medjugorie (od 1981 r.), zaistniały w rzeźbie terenu, krajobrazowo dalekiej od naszego bezpośredniego otoczenia, tym niemniej mogą się kojarzyć z pięknem urozmaiconej lokalnej topografii, urokami potoków, czynnych bądź dawnych źródeł, elementów architektonicznych (Bernadetta była córką młynarza).

            Przy okazji nawiedzenia nas przez Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej odnajdźmy na terenie parafii, wyróżniające się obiekty przyrodnicze, ukazujących PIĘKNO STWORZENIA. Wykorzystajmy ten szczególny czas – przygotowania do i czasu obecności Ikony Jasnogórskiej w parafii, dla naszego wzrastania duchowego, wespół z poznawaniem piękna bezpośredniego otoczenia.

Prośba o możliwie szybkie zgłaszanie chęci udziału w Konkursie (skala zainteresowania zdecyduje czy konkurs będzie ogólny, czy z podziałem na kategorie, np. wiekowe. Termin przedkładania opracowań w zakrystii do połowy maja br. Rozstrzygnięcie Konkursu 30 maja br Wystawa prac od 30.V.2020 r. do zakończenia nawiedzenia parafii Matki Bożej w wizerunku Czarnej Madonny Częstochowskiej.

 Organizacja Konkursu – Ruch Kultury Chrześcijańskiej ODRODZENIE, Koło Św. Jadwigi Królowej. Kontakt telefoniczny 606 688 078, mailowy stawgeo@amu.edu.pl.

Jako tło plakatu wykorzystano obraz Józefa Chełmońskiego „Pod Twoją obronę”

Podziel się